Εκδρομή στο ΧΥΤΑ Πολυγύρου
Εκδρομή στο ΧΥΤΑ Πολυγύρου
Στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας "Καταναλώνω, ρυπαίνω, ?ανακυκλώνω!" του Α' τετραμήνου του σχολικού έτους 2011-2012 οι μαθητές της Α' Λυκείου Αρναίας επισκέφθηκαν το Χώρο Υγειονομικής Ταφής Απορριμάτων Πολυγύρου. Εκεί τα παιδιά παρατήρησαν, ενημερώθηκαν και συνειδητοποίησαν τον όγκο που καταλαμβάνουν συσσωρευτικά τα σκουπίδια ενός δήμου, αντιλήφθηκαν τον τεράστιο όγκο τους και ανίχνευσαν πιθανές επιπτώσεις στην υγεία ανθρώπων και ζώων από ανοικτές χωματερές.
Τις πληροφορίες που αποκόμησαν τις χρησιμοποίησαν στην εργασία τους και αποδείχθηκαν πολύτιμες!
Ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών
εγκατάσταση επεξεργασίας υγρών στραγγισμάτων
κύτταρο ΧΥΤΑ
ενημέρωση από υπάλληλο του ΦΟΔΣΑ