Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Διαγωνισμοί Διάκριση σε διαγωνισμό σκίτσου για την επικίνδυνη οδήγηση

Διάκριση σε διαγωνισμό σκίτσου για την επικίνδυνη οδήγηση

Διάκριση με έπαινο στο διαγωνισμό σκίτσου "Η χρήση του δρόμου... είναι στο χέρι σου - Αύριο εγώ θα οδηγώ"

Το σχολείο μας Γενικό Λύκειο Αρναίας έλαβε μέρος και κέρδισε έναν έπαινο στον πανελλήνιο διαγωνισμό σκίτσου με θέμα την οδική ασφάλεια, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών σε συνεργασία με την επιστημονική ομάδα EDUCARTOON. Τον έπαινο κέρδισε η μαθήτρια Παλιούρα Ευθυμία.

Η διάκριση είναι ιδιαίτερα σημαντική. καθώς οι συμμετοχές των μαθητών ?τριών έφτασαν τις 5.000, από 357 σχολεία όλης της Επικράτειας, με αποστολή 4.500 έργων (ατομικών και ομαδικών)! Το σκεπτικό της κριτικής επιτροπής για την επιλογή των βραβείων βασίστηκε σε δυο άξονες: τον εικαστικό και την πρωτοτυπία και σύλληψη της ιδέας. Η επιτροπή αποφάσισε να δώσει 2 ειδικά βραβεία σε μαθητές για την ιδιαίτερη εικαστικότητα των έργων τους, 3 πρώτα βραβεία και 16 τιμητικούς επαίνους.

Θα πραγματοποιηθεί ειδική τιμητική εκδήλωση, η οποία θα γίνει την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2012, στο Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων (αίθουσα «Γαλάτεια Σαράντη») και ώρα 12.00-14.00

Από το Λύκειο Αρναίας έλαβαν μέρος οι εξής μαθητές που παρακολουθούν το μάθημα Γραμμικού Σχεδίου της Β' Λυκείου και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα.Καρφοπούλου Μάρα με τα ακόλουθα σχέδια:

Ευγενία Λιούρα

Κοσμά Γαρυφαλλιά