101 Θεολογίας Αθήνας

Η Θεολογία, ως βασική λειτουργία της συνειδήσεως της Εκκλησίας, αναφέρεται άμεσα στο περιεχόμενο της αλήθειας της πίστεως και είναι έλλογος καρπός της σπουδής και μελέτης του όλου έργου της Θείας Οικονομίας, από τη δημιουργία του κόσμου μέχρι τα έσχατα, όπως αυτό πραγματώνεται από την Εκκλησία στον χρόνο και στην Ιστορία.
Η πραγμάτωση της ιστορικής αποστολής της Εκκλησίας συνδέθηκε με την πρόσληψη του κόσμου και την προσαρμογή του λυτρωτικού μηνύματός της στις συνθήκες και στα αιτήματα κάθε τόπου και κάθε εποχής. Η πνευματική αυτή διαδικασία της ιστορικής εμπειρίας της Εκκλησίας αποτυπώθηκε στη διατύπωση του περιεχομένου της πίστεως, στη θεσμική έκφραση των δομών της Εκκλησίας, στην οργάνωση της λατρείας και γενικότερα σε όλες τις μορφές του εκκλησιαστικού βίου, οι οποίες αποτελούν και το γνωστικό αντικείμενο του Τμήματος Θεολογίας.

Τομείς

Στα πλαίσια αυτά, και για διδακτικούς κυρίως λόγους, τα υποχρεωτικά και τα επιλεγόμενα μαθήματα του προγράμματος σπουδών του Τμήματος Θεολογίας κατανέμονται σε τέσσερις Τομείς, δηλαδή τον Ερμηνευτικό, τον Ιστορικό, της Συστηματικής θεολογίας και των Πατερικών Σπουδών, Ιστορίας Δογμάτων και Συμβολικής, οι οποίοι καλύπτουν τους βασικούς τομείς της Θεολογίας.

Ο Ερμηνευτικός Τομέας

Ερευνά το περιεχόμενο της Αγίας Γραφής, ήτοι της Π. Διαθήκης και της Κ. Διαθήκης μέσα στα πλαίσια της Θείας Αποκαλύψεως και των συγκεκριμένων ιστορικών συνθηκών για την πραγματοποίηση του σχεδίου της Θείας Οικονομίας.

Ο Ιστορικός Τομέας

Ερευνά και αναλύει την ιστορική εμπειρία της Εκκλησίας σε κάθε εποχή και σε κάθε τόπο για την εκπλήρωση της αποστολής της στον κόσμο, σύμφωνα με την εντολή του Ιδρυτή της, με το περιεχόμενο της αποστολικής παρακαταθήκης και με την ιδιαιτερότητα των προβλημάτων κάθε εποχής.

Ο Τομέας της Συστηματικής Θεολογίας

Ερευνά και εκθέτει με συστηματικό τρόπο το περιεχόμενο της χριστιανικής πίστεως, όπως αυτό βιώθηκε από την Εκκλησία, σε διαλεκτική σχέση προς την αίρεση ή την ετεροδοξία.

Ο Τομέας Πατερικών Σπουδών, Ιστορίας Δογμάτων και Συμβολικής

Ερευνά και αναλύει το περιεχόμενο της διδασκαλίας των Πατέρων της Εκκλησίας, τη διατύπωση των δογματικών αληθειών της πίστεως από τις Οικουμενικές Συνόδους και τις ιστορικές διαφοροποιήσεις από την ενότητα της πατερικής παραδόσεως και της πίστεως της Εκκλησίας.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: στην Εκπαίδευση και ειδικότερα στην Εκκλησιαστική Εκπαίδευση, στον τομέα της Εκκλησιαστικής Διακονίας, ως ιερωμένοι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ή ως λαϊκοί σε διάφορες υπηρεσίες Εκκλησιαστικής Κοινωνικής Διακονίας. σε οποιαδήποτε θέση σχετική με το αντικείμενο σπουδών τους (ερευνητικά κέντρα, συμβουλευτικοί σταθμοί, τοπική αυτοδιοίκηση, αρχαιολογική υπηρεσία-εφορίες βυζαντινών αρχαιοτήτων, εκδοτικοί οίκοι).

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά μαθήματα

Εισαγωγή στην Π.Δ., Γενική Εκκλησιαστική Ιστορία, Ιστορία Εποχής Κ.Δ., Εγκυκλοπαίδεια της θεολογίας, Αρχαία Γλώσσα: α) Αρχ. Εβραϊκή, β) Αρχ. Ελληνική, γ) Λατινική. Μαθήματα Επιλογής Γλώσσα Π. Διαθήκης Α', Ιστορία Αρχαίας Ελληνικής θρησκείας, Πηγές Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Πηγές Βυζαντινής Ιστορίας.

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Εισαγωγή στην Κ.Δ., Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Βυζαντινή Ιστορία, Κοινωνιολογία. Μαθήματα Επιλογής Ψυχολογία, Ιστορία θεολ. Ορολογίας, Η Γλώσσα της Π. Διαθήκης Β', Η Γλώσσα της Κ.Δ.

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ερμηνεία Κ.Δ. Α', Εισαγωγή στην Πατρολογία & Ερμηνεία Πατ. Κειμένων, Παιδαγωγικά, Ιστορία Σλαβ. Εκκλησιών. Μαθήματα Επιλογής Βυζαντινή Παλαιογραφία & Διπλωματική, Ιστορία Κ.Δ., Λατινική Γλώσσα, Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α', Παράλληλοι Περικοπαί, Εισαγωγή στη Χριστιανική Τέχνη, Γεν. Εκκλ. Ιστορία Γ', Νεωτέρα Περίοδος, Βυζαντινή Μουσική (Ιστορία, θεωρία & Πράξη).

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά μαθήματα

Χριστιανική και Βυζαντινή Αρχαιολογία -Επιγραφική, Φιλοσοφία, Ερμηνευτική Κ.Δ., Γεν. Εκκλ. Ιστορία Β', θέματα Πατερικής & Αντιρρητικής θεολογίας. Μαθήματα Επιλογής Ερμηνεία Επιστολών Αιχμαλωσίας, Ιστορία θρησκευμάτων, Νηπτική θεολογία, Ιστ. Αρχ. Αν. Εκκλησιών.

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

θεολ. Γραμματεία Μ. Χρόνων και Εκδ. Σχετικών Κειμένων, Δογματική Α', Ερμηνεία Κ.Δ. Β', Διδασκαλία Οικ. Συνόδων, Ιστορία & θεολ. της Λατρείας, Ιστορία της Εκκλ. της Ελλάδος. Μαθήματα Επιλογής Συγκριτική του κειμ. των Ο', Εκκλ. Γραμματεία από τον ΙΑ' αιώνα, Διδασκαλία Κριτικής Εκδόσεως Πατερικών Κειμένων, Χριστιανική Ομολογία.

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ερμηνευτικά Προβλήματα Π.Δ., Δογματική Β', Εκκλησιαστική Καταστατική Νομοθεσία & Κανονική Παράδοση, Πατρολογία. Μαθήματα Επιλογής θέματα θεολογίας Κ.Δ., Πατέρες & Εκκλ. Συγγραφείς Υστεροβυζαντινής Περιόδου, Σύγχρονες Αιρέσεις στην Ελλάδα, Εκκλ. & Ιδεολ. Ρεύματα μετά την Μεταβυζαντινή Περίοδο, Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β', Αγιογραφία.

7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Δογμάτων, Απολογητική, Συγκριτική θεολογία, Ερμηνεία Κ.Δ. Γ', Πατερική θεολογία. Μαθήματα Επιλογής Χριστιανική Τέχνη της Δύσεως, θεολογικά Προβλήματα Δ' & Ε' αιώνων, Σχέσεις Ορθ. & Σχολαστ. θεολογίας στο Βυζάντιο, θέματα Δογματικής, Δογματ. & Ηθική θεολογία Λειτουργικών Κειμένων.

8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Συμβολική και Ιστορία Οικουμενικής Κινήσεως, Ερμηνεία Π.Δ. εκ των Ο', Χριστιανική Ηθική Α'. Μαθήματα Επιλογής θέματα Χριστιαν. Ηθικής, Μυσταγωγικά Κείμενα, η Ενότης της Εκκλησίας κατά την Καινή Διαθήκη, Σχέσεις Ορθοδόξων & Ελλήνων Σλάβων