106 Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή)

Ιστορικό του Τμήματος

Το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης ιδρύθηκε με το Π.Δ 365/1993(ΦΕΚ 156/13-9-1993 τεύχος Α') και άρχισε να λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 1995/96 με έδρα την Κομοτηνή.

Τα Τμήματα Φιλολογίας σκοπό έχουν να αναδεικνύουν επιστήμονες ικανούς να ερευνούν τον αρχαίο ελληνικό, βυζαντινό και νεοελληνικό κόσμο, όπως αυτός εκφράζεται μέσα από τα φιλολογικά, λογοτεχνικά και εν γένει γραπτά μνημεία. Επίσης τα τμήματα εκπαιδεύουν τους σπουδαστές στη μελέτη των εκδηλώσεων του πνευματικού βίου του Ελληνισμού διαχρονικά.

Η διάρκεια σπουδών είναι 8 εξάμηνα. Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα. Οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο. Το τμήμα διαθέτει βιβλιοθήκη σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση, σε ερευνητικά πολιτιστικά κέντρα, σε αρχεία, βιβλιοθήκες, σε εκδοτικούς οίκους και στα Μ.Μ.Ε. ως επιμελητές κειμένων.

Κατεύθυνση - Ειδίκευση Κλασσική Φιλολογία

1ο Εξάμηνο

Αρχαία Ελληνικά
Σκοπός του μαθήματος είναι η κατά το δυνατόν λεπτομερέστερη εξέταση και διδασκαλία του συνόλου της αρχαίας ελληνικής γραμματειακής παραγωγής από τον Όμηρο μέχρι την πρώιμη βυζαντινή περίοδο. Τα βασικά αντικείμενα που διδάσκονται είναι η Επική Ποίηση (Όμηρος, Ησίοδος ), η Λυρική Ποίηση (Ελεγεία, Ίαμβος, Μελική και Χορική Ποίηση), το Δράμα,(Τραγωδία, Σατυρικό Δράμα, Κωμωδία), η Ιστοριογραφία (Ηρόδοτος, Θουκυδίδης, Ξενοφών), η Ρητορική (από το Γοργία μέχρι το Δημοσθένη κυρίως) η Μεταγενέστερη Πεζογραφία και η Ελληνιστική Ποίηση. Παράλληλα στα δύο πρώτα εξάμηνα των Σπουδών τους οι φοιτητές υποβάλλονται σε γλωσσικές ασκήσεις, για να εξοικειωθούν καλύτερα με τις δομές του αρχαίου ελληνικού λόγου (θεματογραφία)

Λατινικά
Το κέντρο βάρους του μαθήματος εντοπίζεται στη διδασκαλία των σημαντικότερων εκπροσώπων της Ρωμαικής Λογοτεχνίας κυρίως του Χρυσού Αιώνος, τόσο των ποιητών (Βιργίλιος, Οράτιος, Οβίδιος, Προπέρτιος) όσο και των πεζογράφων (Κικέρων, Καίσαρ, Τίτος Λίβιος, Σενέκας, Τάκιτος ), ενώ παράλληλα παρέχονται για τους φοιτητές στοιχεία και για την μεταγενέστερη Λατινική Γραμματεία. Κατά τη διάρκεια των πρώτων εξαμήνων των σπουδών τους, οι φοιτητές ασκούνται στη μετάφραση λατινικών κειμένων στα νέα ελληνικά και νεοελληνικών κειμένων στα λατινικά (θέμα ευθύ και αντίστροφο)

Βυζαντινή Φιλολογία
Μετά από τη βασική εισαγωγή στην επιστήμη της Βυζαντινής Φιλολογίας και στις μεθόδους που αυτή εφαρμόζει, εξετάζεται κατά τη διάρκεια των έξι (ή πέντε) εξαμήνων το σύνολο της Βυζαντινής Γραμματείας, χωρισμένο για λόγους διδακτικούς κατά είδη ( Ιστοριογραφία, Χρονογραφία, Ρητορική-Επιστολογραφία, Ποίηση, εκκλησιαστική και θύραθεν, Αγιολογία, Θεολογική Γραμματεία).

Νεοελληνική Φιλολογία
Μετά την βασική εισαγωγή στην επιστήμη και τις μεθόδους της, εξετάζεται η Νεοελληνική Λογοτεχνία κατά περιόδους ( Πρώιμη Νεοελληνική Λογοτεχνία, Κρητική Περίοδος, Λογοτεχνία της Τουρκοκρατίας, Επτανησιακή Σχολή, Ρομαντισμός, Β’ Αθηναική Σχολή, Γενιά του ‘30, Μεταπολεμική Λογοτεχνία, Σύγχρονες Τάσεις ).

Αρχαία Ελληνική Ιστορία

Κλασσική Αρχαιολογία

Ρωμαική Ιστορία

2ο Εξάμηνο

Γλωσσολογία
Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών με την ιστορική εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας, καθώς και με βασικά προβλήματα της σύγχρονης θεωρητικής γλωσσολογίας. Το περιεχόμενο των κατ’ επιλογήν υποχρεωτικών μαθημάτων καθορίζεται από τις Γενικές Συνελεύσεις των Τμημάτων, στα οποία αυτά διδάσκονται ως βασικά.

3ο Εξάμηνο

Συγκριτική Λογοτεχνία

4ο Εξάμηνο

Θεατρολογία