220 Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Θεσσαλίας (Βόλος)

Το τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων υπάγεται στην Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 2000 και δέχτηκε τους πρώτους φοιτητές την ίδια κιόλας χρονιά, το Σεπτέμβριο του 2000. Το Τμήμα δέχεται περίπου 100 νέους φοιτητές κάθε χρόνο.

Στόχος του Τμήματος είναι η προαγωγή της επιστήμης της Πληροφορικής μέσα από την διδασκαλία και την έρευνα και η προετοιμασία Μηχανικών με όλα τα απαραίτητα εφόδια που θα τους επιτρέπουν να να υποστηρίζουν με επιτυχία τον σχεδιασμό και την υλοποίηση έργων Πληροφορικής καθώς και να κινηθούν με άνεση και σιγουριά στον διαρκώς εξελισσόμενο χώρο της Πληροφορικής.

Μέσα από ένα πενταετές πρόγραμμα σπουδών, το Τμήμα καλύπτει ένα ευρύ φάσμα της Πληροφορικής, επιτρέποντας ταυτόχρονα στους φοιτητές να εμβαθύνουν στις κατευθύνσεις σε
(α) Τηλεπικοινωνιών, Σημάτων και Δικτύων,
(β) Ηλεκτρονικής και τεχνολογίας Υλικού,
(γ) Τεχνολογίας Συστημάτων και Λογισμικού, και
(δ) Πληροφοριακών Συστημάτων και Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών.
Παράλληλα, δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές να παρακολουθήσουν μαθήματα σε θέματα διοίκησης και επιχειρηματικότητας, αποκτώντας γνώσεις που είναι ιδιαίτερα πολύτιμες στην αγορά εργασίας. Οι κατευθύνσεις έχουν επιλεγεί με βάση την μακρόχρονη πείρα της συμβουλευτικής επιτροπής τους Τμήματος και τις ανάγκες της αγοράς εργασίας σε εθνικό και σε διεθνές επίπεδο.

Οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να εργαστούν τόσο ως ελεύθεροι επαγγελματίες όσο και ως υπάλληλοι σε δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις. Μπορούν επίσης να εργαστούν και ως εκπαιδευτικοί στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αφού πρώτα αποκτήσουν το πτυχίο από την Παιδαγωγική Τεχνική Σχολή - Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης (ΠΑ.ΤΕΣ - ΣΕ.ΛΕ.ΤΕ.).

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να εγγράφονται στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων, στο Μητρώο Κατασκευαστών και στο Μητρώο μελετητών και μελετητικών γραφείων της Γνωμοδοτικής Επιτροπής Μελετών για τα αντίστοιχα έργα και μελέτες.

Κύριο αντικείμενο ενασχόλησης των αποφοίτων του Τμήματος είναι η ανάλυση, ο σχεδιασμός, η υλοποίηση, η εγκατάσταση και διαχείριση συστημάτων επεξεργασίας, αποθήκευσης, ανάκλησης και μετάδοσης πληροφορίας με οποιαδήποτε μορφή. Διαθέτουν δε τις απαραίτητες γνώσεις για την σύνταξη και αξιολόγηση μελετών που αφορούν στην ανάπτυξη και διαχείριση συστημάτων πληροφοριών, εφαρμογές λογισμικού, εφαρμογές τεχνολογίας υλικού, συστημάτων τηλεματικής, συστημάτων τηλεπικοινωνιών, δικτύων, αξιόπιστες εφαρμογές υψηλής απόδοσης, καθώς και εφαρμογές πληροφοριών και ηλεκτρονικών υπηρεσιών/διαδικασιών.

Οι απόφοιτοι του Τμήματος είναι ιδανικοί υποψήφιοι για θέσεις σε ένα ευρύ φάσμα επιχειρήσεων, που περιλαμβάνει τις παραδοσιακές εταιρείες Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, καθώς και εταιρείες που δραστηριοποιούνται στους αναδυόμενους χώρους της τεχνολογίας και επικοινωνίας. Αναφέρονται ενδεικτικά πιθανοί κλάδοι επιχειρήσεων απασχόλησης των αποφοίτων του Τμήματος:

Επιχειρήσεις (κινητών) τηλεπικοινωνιών
Επιχειρήσεις παραγωγής τηλεπικοινωνιακού υλικού και λογισμικού
Επιχειρήσεις λογισμικού
Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών διαδικτύου και διαδικτυακών τόπων
Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικού εμπορίου
Επιχειρήσεις κατασκευής, εγκατάστασης και υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων
Επιχειρήσεις που επιθυμούν να υποστηρίξουν εσωτερικές και διεπιχειρησιακές διαδικασίες και συναλλαγές με πελάτες μέσω ηλεκτρονικών συστημάτων και του διαδικτύου
Ηλεκτρονικά μέσα μαζικής ενημέρωσης και ψηφιακής διασκέδασης
Ερευνητικά τμήματα εταιρειών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Παράλληλα, διαθέτοντας -εκτός από τεχνικές- γνώσεις και σε θέματα διοίκησης και επιχειρηματικότητας, οι απόφοιτοι του Τμήματος έχουν τις καλύτερες προϋποθέσεις για να πραγματοποιήσουν δικές τους επιχειρηματικές δραστηριότητες ή να στελεχώσουν επιχειρήσεις σε διοικητικό επίπεδο, όπου η έλλειψη ατόμων με ειδικές γνώσεις στις τεχνολογίες της Πληροφορικής είναι σημαντική.

Το πρόγραμμα του Τμήματος έχει σχεδιαστεί, έτσι ώστε να παρέχει γνώσεις σε όλο το φάσμα της επιστήμης της Πληροφορικής, δίνοντας, παράλληλα, στους φοιτητές την δυνατότητα να επιλέξουν με ευελιξία τα μαθήματα των Τομέων, στους οποίους επιθυμούν να αποκτήσουν μεγαλύτερη εξειδίκευση. Οι Τομείς του Τμήματος είναι οι ακόλουθοι:

1. Εφαρμογών και Θεμελιώσεων της Επιστήμης των Υπολογιστών
2. Τεχνολογιών Λογισμικού και Πληροφοριακών Συστημάτων
3. Υλικού και Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών
4. Σημάτων, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων

Η προβλεπόμενη διάρκεια των σπουδών είναι πέντε (5) έτη.

Τα προσφερόμενα, στα πέντε έτη σπουδών, μαθήματα, ανά γνωστικό αντικείμενο Τομέα.

Εφαρμογών και Θεμελιώσεων της Επιστήμης των Υπολογιστών

ΗΥ100 Μαθηματικός Λογισμός Ι
ΗΥ102 Μαθηματικός Λογισμός ΙΙ
ΗΥ104 Διακριτά Μαθηματικά