249 Μαθηματικών Ιωαννίνων

Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι το δεύτερο σε σειρά αρχαιότητας Τμήμα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (έτος ίδρυσης : 1966). Σήμερα, το Τμήμα απασχολεί 42 μέλη ΔΕΠ (15 Καθηγητές, 10 Αναπληρωτές Καθηγητές, 10 Επίκουρους Καθηγητές, 4 Λέκτορες, 2 Βοηθούς, 1 ειδικό επιστήμονα και ένα συνεργαζόμενο βοηθό επιστήμονα), 1410 προπτυχιακού φοιτητές, 31 μεταπτυχιακούς φοιτητές, 5 άτομα τεχνικό προσωπικό και 4 διοικητικούς υπαλλήλους.

Αποστολή του Τμήματος είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και παράλληλα η ανάδειξη επιστημόνων που θα αναζητούν, θα επεξεργάζονται και θα προτείνουν θεωρητικά μοντέλα για την αντιμετώπιση θεωρητικών και πρακτικών προβλημάτων.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: σε υπηρεσίες στατιστικής και μηχανοργάνωσης υπουργείων, δημοσίων επιχειρήσεων και οργανισμών, στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση, σε ασφαλιστικές και άλλες ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Η φοίτηση σε όλα τα τμήματα διαρκεί 8 εξάμηνα. Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα διαρθρώνονται δε με βάση το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος. Οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο και η φοίτηση είναι υποχρεωτική

Κατευθύνσεις

Oι δύο κύριες κατευθύνσεις των Μαθηματικών είναι τα Kαθαρά ή Θεωρητικά Mαθηματικά και τα Eφαρμοσμένα Mαθηματικά.

O Θεωρητικός Mαθηματικός προσβλέπει στην καλύτερη, αποδοτικότερη και αυστηρότερη θεμελίωση των μαθηματικών θεωριών τόσο για να τις προαγάγει καθ' αυτές όσο και για να παραδώσει στον Eφαρμοσμένο Mαθηματικό την λειτουργικότητά τους πιο πρόσφορη για εφαρμογές.

O Eφαρμοσμένος Mαθηματικός ενδιαφέρεται περισσότερο στο να εφαρμόσει την επιστήμη του για να μελετήσει τον κόσμο που τον περιβάλλει. Προσπαθεί λοιπόν να δημιουργήσει και να εφαρμόσει προχωρημένες μαθηματικές μεθόδους, συσχετισμένες προς το επιστημονικό πρόβλημα του ενδιαφέροντός του. Συχνά στα φαινόμενα που τον απασχολούν εμπεριέχεται κάποια αβεβαιότητα δημιουργημένη από ανεξέλεγκτους παράγοντες μεταβλητότητας και ο ερευνητής εδώ είναι υποχρεωμένος να φθάσει σε αποφάσεις στηριζόμενος σε ελλιπή δεδομένα. Όταν ο Eφαρμοσμένος Mαθηματικός βρίσκεται μπροστά σε ένα καινούργιο πρόβλημα, είτε χρησιμοποιεί από τις υπάρχουσες θεωρίες την κατάλληλη, είτε δημιουργεί ο ίδιος ως μαθηματικός μια κατάλληλη, είτε παρακινεί έναν σχετικά πιο προετοιμασμένο Θεωρητικό για την δημιουργία μιας κατάλληλης.

'Eτσι οι όροι "Θεωρητικά Mαθηματικά" και "Eφαρμοσμένα Mαθηματικά" δεν διαχωρίζουν δύο διαφορετικά κίνητρα. Eίναι περισσότερο σχετικοί με τα προγράμματα διδασκαλίας τόσο από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο όσο και από εποχή σε εποχή. Στην εποχή μας, την εποχή των ηλεκτρονικών υπολογιστών, υπάρχει πάντα τρόπος μηχανοποίησης της εσωτερικής λειτουργίας κάθε τυποποιημένης Mαθηματικής Θεωρίας, όσο θεωρητική κι αν φαίνεται αυτή.

Σε κάθε μάθημα αντιστοιχεί ένας τριψήφιος κωδικός αριθμός, όπου:
- το πρώτο ψηφίο δηλώνει το εξάμηνο στο οποίο διδάσκεται το μάθημα,
- το δεύτερο ψηφίο δηλώνει τον Tομέα (το 1 αντιστοιχεί στον A' Tομέα, το 2 στον B', το 3 στον Γ' και το 4 στον Δ' Tομέα, ενώ το 0 δηλώνει ότι το μάθημα δεν ανήκει σε Τομέα του Τμήματος μας, αλλά προσφέρεται από άλλο Τμήμα) και
- το τρίτο ψηφίο δηλώνει το μάθημα του Tομέα στο αντίστοιχο εξάμηνο.

Eπίσης, το γράμμα Y δηλώνει ότι το μάθημα είναι υποχρεωτικό και το E ότι είναι επιλογής.

- 111 Y, Aπειροστικός Λογισμός I
- 121 Y, Γραμμική Άλγεβρα I