521 Γραφιστικής ΤΕΙ Αθήνας

Το Tμήμα ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ λειτουργεί από το 1977 και μαζί με τα τμήματα Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών, Διακοσμητικής, Φωτογραφίας και Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, αποτελούν τη ΣΧOΛΗ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΠOΥΔΩΝ τη μοναδική σχολή Εφαρμοσμένων Τεχνών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που υπάρχει στη χώρα μας.Το Tμήμα στελεχώνουν 28 περίπου μόνιμοι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, μεγάλος αριθμός εξωτερικών συνεργατών, ειδικό τεχνικό προσωπικό και διοικητικοί υπάλληλοι, φοιτούν δε σε αυτήν περίπου 750 σπουδαστές.

Η εκπαίδευση που παρέχει το τμήμα στο χώρο των Εφαρμοσμένων Tεχνών περιλαμβάνει στόχους που πηγάζουν από τη δυναμική που ο χώρος εκφράζει. Παρέχει στους σπουδαστές εκπαιδευτική εμπειρία η οποία αναπτύσσει την οπτική αντίληψη, το σχεδιασμό, τις ικανότητες επίλυσης προβλημάτων, την επιδεξιότητα επικοινωνίας και θα εξασφαλίζει μια πλήρη γνώση της σύγχρονης τεχνολογίας στο αντικείμενο σπουδών τους. Πρωταρχικός σκοπός είναι η ανάπτυξη και διεύρυνση της γνώσης και αντίληψης της οπτικής επικοινωνίας μέσα από μια σειρά μαθημάτων υποχρεωτικών, επιλογής υποχρεωτικών, προαιρετικών και γενικής παιδείας.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν: στον δημόσιο τομέα-σε υπηρεσίες προβολών, εκθέσεων, εκδόσεων του Υπουργείου Πολιτισμού και άλλων δημοσίων οργανισμών και επιχειρήσεων, στον ιδιωτικό τομέα-σε διαφημιστικές επιχειρήσεις, σε εκδοτικούς οίκους, σε εργαστήρια εκτυπώσεων και γραφικών τεχνών, αναλαμβάνοντας την εικονογράφηση και την εικαστική επιμέλεια εντύπων, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, στα ΝΠΔΔ και στον κοινωνικοποιημένο τομέα, σε επιχειρήσεις δημοσίου συμφέροντος, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση, ως μέλη ερευνητικών ομάδων.

Με γνώμονα το παραπάνω σκεπτικό έχει διαμορφωθεί το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Γραφιστικής το οποίο έχει τρεις ομάδες μαθημάτων. Την ομάδα μαθημάτων Υποδομής, την ομάδα μαθημάτων Ειδικότητας και την ομάδα Ειδικών μαθημάτων.
Oι σπουδές στο Τμήμα Γραφιστικής διαρκούν, με βάση το τυπικό πρόγραμμα σπουδών οκτώ (8) εξάμηνα, στο πλαίσιο της οποίας προβλέπονται επτά (7) εξάμηνα θεωρητικής διδασκαλίας και εργαστηριακών ασκήσεων στους χώρους του Tμήματος και ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης σε παραγωγικούς φορείς του δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα. Eπιπρόσθετα, οι σπουδαστές του Tμήματος υποχρεούνται να εκπονήσουν πτυχιακή εργασία για την ολοκλήρωση των σπουδών τους η οποία οδηγεί στην απόκτηση πτυχίου Γραφιστικής.
Tο περιεχόμενο σπουδών του Tμήματος περιλαμβάνει τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τις απαιτήσεις του επαγγέλματος και της πιθανής εξέλιξής του.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης Ι, Ελεύθερο Σχέδιο Ι, Χρώμα Ι, Βασικό Σχέδιο Ι, Γράμματα & Αριθμοί Ι, Γραμμικό Σχέδιο, Γραφίστικη Ι

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης II, Ελεύθερο Σχέδιο II, Χρώμα II, Βασικό Σχέδιο II, Γράμματα & Αριθμοί II, Φωτογραφία Ι, Γραφίστικη II, Ιστορία Γραφικών Τεχνών.

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης III, Διαφήμιση, Γραφίστικη III, Ελεύθερο Σχέδιο III, Χρώμα III, Φωτογραφία II, Βιομηχανικό Σχέδιο Ι, Σημειωτική Ι, Οπτική Επικοινωνία.

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης IV, Ξένη Γλώσσα Ι, Γραφίστικη IV, Ελεύθερο Σχέδιο IV, Χρώμα IV, Φωτογραφία III, Προϋπολογισμός Εντύπου Ι, Έρευνα Αγοράς Ι, Τεχνολογία Εκτυπώσεων.

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης V, Ξένη Γλώσσα II, Γραφίστικη V, Χρώμα V, Σημειωτική II, Μεταξοτυπία Ι, Φωτογραφία, Γραφίστικη, Γράμματα & Αριθμοί, Μοντάζ.

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιστορία Τέχνης VI, Ξένη Γλώσσα III, Γραφίστικη (Μικρό Εντυπο & Συσκευασία), Φωτογραφία / Γραφίστικη, Γραφίστικη Κινηματογράφου, Τυπογραφία / Φλεξογραφία. Μαθήματα Επιλογής Κοινωνιολογία / Αισθητική, Κινούμενο Σχέδιο Ι.

7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Χρώμα Σκίτσο VI, Γραφίστικη Κινηματογράφου, Γραφίστικη VI (Αφίσα, Εικονογράφηση Βιβλίου), Χαρακτική Λιθογραφία Όφσετ, Φωτογραφία / Γραφίστικη, Διακοσμητικές Εφαρμογές. Μαθήματα Επιλογής Κινούμενο Σχέδιο II

8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.