527 Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής ΤΕΙ Κρήτης (Αγ. Νικόλαος)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Τα χρηματοοικονομικά και ασφαλιστικά θέματα είναι το κέντρο της επιχειρηματικής δραστηριότητας, ο δε κλάδος χρηματοοικονομικών υπηρεσιών, ασφαλίσεων και τραπεζικών υπηρεσιών παρουσιάζει μεγάλη ποικιλία αλλά και αυξανόμενο ενδιαφέρον από την αγορά εργασίας.

Στόχος του Τμήματος είναι να παρέχει στους σπουδαστές την κατάλληλη θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση στους τομείς της Χρηματοοικονομικής και της Ασφαλιστικής επιστήμης συνδυαστικά, σύμφωνα με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας και τις διεθνείς τάσεις και αντιλήψεις. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην εφαρμογή των νέων τεχνολογιών πληροφορικής, του διαδικτύου και των πολυμέσων στη διαχείριση, προβολή και προώθηση τραπεζικών και ασφαλιστικών υπηρεσιών.

Το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος περιλαμβάνει ένα σημαντικό υπόβαθρο σε μαθήματα γενικής υποδομής, (όπως Οικονομική Ανάλυση, Ποσοτικές Μέθοδοι, Διοίκηση Επιχειρήσεων και Λογιστική) και τρεις βασικούς κύκλους μαθημάτων που καλύπτουν τους τομείς Χρηματοοικονομικής Διοίκησης, Χρηματοπιστωτικών αγορών και επενδύσεων και Ασφαλιστικών υπηρεσιών. Από τα μαθήματα επιλογής, ο σπουδαστής έχει επίσης τη δυνατότητα να εξειδικευτεί στα χρηματοοικονομικά ή στα ασφαλιστικά ή να εφοδιαστεί με γνώσεις και δεξιότητες σε τομείς αιχμής, όπως σχεδιασμό και διοίκηση της εφοδιαστικής αλυσίδας (logistics), ηλεκτρονικό εμπόριο, χρήση της πληροφορικής στη Διοίκηση, σύνταξη επιχειρηματικών σχεδίων κ.ά.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στη διδασκαλία θα δίνεται έμφαση στις εφαρμογές, στις εργαστηριακές ασκήσεις με χρήση Η/Υ και στην ανάλυση περιπτωσιολογικών μελετών (case studies). Το Τμήμα θα συνεργάζεται στενά με την παραγωγή μέσα από ερευνητικές δραστηριότητες και την υποχρεωτική εκπόνηση πτυχιακών εργασιών και 6μηνη πρακτική άσκηση των σπουδαστών. Το Πρόγραμμα Σπουδών θα καλύπτει 8 εξάμηνα, το σύνολο δε των εβδομαδιαίων ωρών διδασκαλίας κυμαίνεται από 20-25 ώρες. Υπάρχει επίσης προοπτική για μεταπτυχιακές σπουδές σε συνεργασία με Ελληνικά ή Ξένα Πανεπιστήμια.

Περιγραφή Πτυχιούχου

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος θα μπορούν να εργασθούν στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα. Μεταξύ άλλων θα μπορούν να απασχοληθούν ως:

οικονομικά στελέχη επιχειρήσεων στον οικονομικό προγραμματισμό, στη χρηματοοικονομική ανάλυση, στη διαχείριση, εξεύρεση και επένδυση κεφαλαίων.

διοικητικά και οικονομικά στελέχη ασφαλιστικών επιχειρήσεων και ταμείων διαφόρων οργανισμών,

στελέχη Τραπεζών στον τομέα των χρηματοπιστωτικών προϊόντων καθώς και στην αξιολόγηση της πιστοληπτικής ικανότητας των πελατών και των χρηματοοικονομικών προγραμμάτων τους,

αναλυτές σε χρηματιστηριακές επιχειρήσεις και Τράπεζες

Χρηματοοικονομικοί σύμβουλοι επιχειρήσεων

στελέχη στα χρηματιστήρια αξιών και παραγώγων

στελέχη σε εταιρίες ή τμήματα τραπεζών που ασχολούνται με τους σύγχρονους χρηματοπιστωτικούς θεσμούς και προϊόντα (factoring, leasing, venture capital)

στελέχη marketing - πωλήσεων σε ασφαλιστικές επιχειρήσεις και τράπεζες

στελέχη του τμήματος εσωτερικού ελέγχου ασφαλιστικών επιχειρήσεων και τραπεζών

στελέχη σε τμήματα ανάπτυξης και διαχείρισης ακίνητης περιουσίας

μεσίτες (brokers) στις θαλάσσιες ασφαλίσεις

εγγυητές (underwriters) και διακανονιστές ζημιών στις ασφαλιστικές επιχειρήσεις

Θα μπορούν επίσης:
να δημιουργούν ιδιωτικά γραφεία πρακτόρευσης ασφαλιστικών και χρηματοπιστωτικών προϊόντων και υπηρεσιών, καθώς και σύγχρονα γραφεία μεσίτευσης, ανάπτυξης και διαχείρισης ακίνητης περιουσίας.
να δημιουργούν, να υποστηρίζουν και να διευθύνουν δίκτυα πωλήσεων χρηματοοασφαλιστικών προϊόντων

ΧΡΗΣΗ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Το Τμήμα Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής Αγίου Νικολάου έχει σχεδιαστεί να συνδεθεί με το κεντρικό κτίριο του ΑΤΕΙ Κρήτης στο Ηράκλειο δια μέσου μισθωμένης γραμμής. Με τη γραμμή αυτή, οι σπουδαστές και οι εργαζόμενοι στο Τμήμα θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στις ίδιες Υπηρεσίες που έχουν και οι συνάδελφοί τους στις κεντρικές εγκαταστάσεις στο Ηράκλειο, όπως π.χ. πρόσβαση στο Internet, σε ηλεκτρονικά βιβλία και περιοδικά, σε προγράμματα αναζήτησης βιβλιογραφίας κ.λπ.

Επίσης, σε μια ειδικά εξοπλισμένη αίθουσα τηλεκπαίδευσης στον χώρο των κτιριακών εγκαταστάσεων του Τμήματος θα παρέχεται εκπαίδευση από απόσταση με video ή σε πραγματικό χρόνο. Η αίθουσα τηλεκπαίδευσης θα συνδέεται, δηλαδή, με συνεργαζόμενα ΑΤΕΙ, ΑΕΙ και Ερευνητικά Ιδρύματα του εσωτερικού και του Εξωτερικού και θα παρέχεται η δυνατότητα στους σπουδαστές να παρακολουθούν ταυτόχρονα διαλέξεις, τη διδασκαλία μαθημάτων κ.λπ.

Α' Εξάμηνο

1 Χρηματοοικονομική Λογιστική Ι