542 Ζωικής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας (Φλώρινα)

Σκοπός του τμήματος είναι να αναδείξει τεχνολόγους ικανούς να ασχολούνται με θέματα, που έχουν σχέση με την παραγωγή και την εκμετάλλευση της κτηνοτροφίας.

Η διάρκεια σπουδών είναι 8 εξάμηνα (περιλαμβάνεται ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης). Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές τον χρόνο.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν: στον δημόσιο τομέα-σε σχετικές υπηρεσίες του Υπουργείου Γεωργίας, της Α.Τ.Ε., σε συνεταιρισμούς, στον ιδιωτικό τομέα-σε κτηνοτροφικές επιχειρήσεις, σφαγεία, επιχειρήσεις συσκευασίας κρέατος ως τεχνικοί, σε εμπορικούς οίκους κτηνοτροφικών εξοπλισμών, εφοδίων και κτηνιατρικών φαρμάκων, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ανατομία Α.Ζ., Ανόργανη & Οργανική Χημεία, Κτηνοτροφικές Κατασκευές, Λειμώνες - Βοσκές-Διαχείριοη Βοσκοτόπων, Γενικά Μαθηματικά, Γενική Μικροβιολογία.

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Φυσιολογία Α.Ζ., Βιομετρία, Γενετική, Ανοσοβιολογία Α.Ζ., Βιοχημεία, Ανάπτυξη Ζωικού Οργανισμού.

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Συμπεριφορά των Ζώων, Αγροτική Λογιστική, Εξοπλισμός Κτηνοτροφικών Μονάδων - Διαχείριση Λυμάτων, Πληροφορική Ι, Γουνοφόρα Ζώα, Φυσιολογία θρέψεως Α.Ζ.

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Αγροτική Τεχν/μική Ανάλυση, Εφ. Διατροφή Μηρυκαστικών, Λοιμώδη και Παρασιτικά Νοσήματα, Πληροφορική II, Επιστημονική Μεθοδολογία, Υγιεινή και Στοιχεία Παθολογίας.

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Οργάνωση-Διοίκηση Επιχειρήσεων, Πτηνοτροφία, Χοιροτροφία, Ποιοτική Εκτίμηση Σφαγείων & Κρέατος, Φυσιολογικής Αναπαραγωγής Α.Ζ.

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Ιχθυοτροφία - Αλιεία, Εφ. Αναπαραγωγή Α.Ζ., Εφ. Διατροφή Μονογαστρικών & Πτηνών, Μάθημα Επιλογής Ι, Μάθημα Επιλογής II, Μάθημα Επιλογής III.

7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Γαλακτοκομία, Βοοτροφία, Γενετική Βελτίωση Α.Ζ., Προβατοτροφία -Αιγοτροφία, Φυσ. Έκκρισης Γάλακτος -Μηχανική Αμελξη.

8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Προαιρετικά Μαθήματα

Αγγλικά Ι & II, Φυσική Αγωγή και Πρώτες Βοήθειες, Ζωοανθρωπονόσοι, Κονικλοτροφία, Εκτροφή Ζώων Συντροφιάς, Επιθεώρηση Κτηνοτροφικής Παραγωγής.

Εργαστήρια

Εδαφολογίας, Διατροφής, Μικροβιολογίας, Χημείας, Πληροφορικής, Μελισσοκομίας, Τεχνολογίας Κρέατος, Τεχνολογίας Γάλακτος, Φυσιολογίας -Ανατομίας Α.Ζ., Φυσιολογία Αναπαραγωγής Α.Ζ.