545 Γεωργ. Μηχαν. και Αρδεύσεων ΤΕΙ Λάρισας

Αντικείμενο σπουδών

Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Γεωργικών Μηχανών και Αρδεύσεων καλύπτει το αντικείμενο εφαρμογής αρχών εκ των θετικών Επιστημών, αλλά και εκ των βιολογικών για την κατασκευή και χρήση των κατά περίπτωση και περίσταση καταλλήλων μηχανών και επιλογή και εφαρμογή αρδευτικών τεχνικών, με σκοπό την υποστήριξη της καλλιέργειας των φυτών και της εκτροφής των ζώων, όπως επίσης και την απόληψη και την διαχείριση των εξ αυτών απολαμβανομένων προϊόντων.

Περιγραφή του πτυχιούχου του Τμήματος

Μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους, οι Πτυχιούχοι του Τμήματος αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες ως Τεχνολόγοι των Γεωργικών Μηχανών και των Αρδεύσεων, ώστε να μπορούν να αντεπεξέρχονται στις απαιτήσεις όλου του εύρους του γνωστικού τους αντικειμένου, ως στελέχη επιχειρήσεων, ή ως αυτοαπασχολούμενοι. Οι Τεχνολόγοι των Γεωργικών Μηχανών και Αρδεύσεων ιδίως ασχολούνται επαγγελματικώς:

1) Με το σχεδιασμό, μελέτη και κατασκευή γεωργικών μηχανών και εργαλείων καλλιέργειας του εδάφους, συγκομιδής, μεταφοράς και πρώτης επεξεργασίας αγροτικών προϊόντων, μηχανών υπολειμμάτων και παραπροϊόντων, μηχανών εξοπλισμού γεωργοκτηνοτροφικών και θερμοκηπιακών εγκαταστάσεων, εξοπλισμού συστημάτων αρδεύσεων και οργάνων ή εργαλείων που συντελούν στον έλεγχο της γεωργικής παραγωγής σε όλα τα στάδια.
2) Με τις γνωματεύσεις ως εμπειρογνώμονες για λογαριασμό φορέων που χρησιμοποιούν παντός είδους γεωργικό μηχανολογικό εξοπλισμό ή ασχολούνται με τις έγγειες βελτιώσεις και αρδεύσεις.
3) Με την ίδρυση και λειτουργία καταστημάτων εμπορίας των ειδών που αναφέρονται στο εδάφιο 1) και κάθε είδους γραφείων ειδικών δραστηριοτήτων σχετικών με την ανάπτυξη της Γεωργικής Μηχανολογίας, των Εγγείων Βελτιώσεων και των Αρδεύσεων.
4) Με την εκπόνηση και επίβλεψη ή συμμετοχή στην εκπόνηση γεωργοτεχνικών μελετών προκειμένου για την ίδρυση βιοτεχνίας ή βιομηχανίας γεωργικών μηχανών, την καταλληλότητα και οικονομικότητα των γεωργικών μηχανημάτων και εξοπλισμού και την εκπόνηση μελετών άρδευσης και στράγγισης αγρών.
5) Με την εκπόνηση και επίβλεψη ή συμμετοχή στην εκπόνηση μελετών θερμοκηπιακών εγκαταστάσεων.
6) Με την πραγματοποίηση επιβλέψεων και επιμετρήσεων της κατασκευής Γεωργικών υδραυλικών και μηχανολογικών έργων.
7) Με κάθε άλλη δραστηριότητα που εμφανίζεται με την εξέλιξη της τεχνολογίας και αποδεδειγμένα καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους.

Δομή των σπουδών

Η διάρκεια των σπουδών στο Τμήμα Γεωργικών Μηχανών και Αρδεύσεων είναι οκτώ (8) εξάμηνα. Κατά την διάρκεια των επτά πρώτων εξαμήνων οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία και εργαστηριακές ασκήσεις, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους εφαρμογής των παρεχομένων γνώσεων. Κατά την διάρκεια του τελευταίου (8ου) εξαμήνου πραγματοποιείται πρακτική άσκηση στο επάγγελμα και εκπονείται η πτυχιακή εργασία. Κατά την διάρκεια των σπουδών, ο σπουδαστής παρακολουθεί μεταξύ άλλων και τα ακόλουθα μαθήματα:

- Μαθήματα Γενικής Υποδομής
Στα μαθήματα Γενικής Υποδομής του Τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων τα Μαθηματικά, η Φυσική, ο Προγραμματισμός Η/Υ, η Φυτοτεχνολογία, η Ζωοτεχνολογία, η Ηλεκτροτεχνολογία, το Σχέδιο και η Εδαφολογία.

- Μαθήματα Ειδικής Υποδομής
Στα μαθήματα Ειδικής Υποδομής του Τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων η Εργονομία των Γεωργικών Μηχανημάτων, τα Αγροτικά Κτίρια, οι Μηχανές Εσωτερικής Καύσεως, τα Όργανα και οι Μετρήσεις, γενικά για τις Αρδεύσεις και Στραγγίσεις και η Μηχανική.

- Μαθήματα Ειδικότητας
Στα μαθήματα Ειδικότητας του Τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων ο Γεωργικός Ελκυστήρας, τα Γεωργικά Μηχανήματα, τα Μηχανήματα Εγγείων Βελτιώσεων, τα Γεωργικά Μηχανήματα και οι Δοκιμές τους, ειδικά μαθήματα των Αρδεύσεων και Στραγγίσεων και η Οργάνωση-Εκμετάλλευση του Γεωργικού Εξοπλισμού.

- Μαθήματα Διοίκησης, Οικονομίας, Νομοθεσίας και Ανθρωπιστικών σπουδών
Στα μαθήματα Διοίκησης, Οικονομίας, Νομοθεσίας και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων και η Τεχνικοοικονομική Ανάλυση, οι Αρχές Οικονομίας, η Εμπορία Γεωργικών Μηχανών, η Ασφάλεια Εργασίας και Προστασία του Περιβάλλοντος, η Νομοθεσία και οι Κανονισμοί Ειδικότητας.

Πρακτική Άσκηση/ Πτυχιακή Εργασία

1ο Εξάμηνο