633 Δημόσιας Υγιεινής ΤΕΙ Αθήνας

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ

Οι σπουδές στο Τμήμα Δημόσιας Υγιεινής του Τ.Ε.Ι. Αθήνας καλύπτουν τις εφαρμογές της Υγιεινής και ως επιστήμης και ως τεχνολογίας σε όλους τους τομείς που μπορεί να επηρεάσουν άμεσα ή έμμεσα την ανθρώπινη υγεία και ευημερία.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΦΕΚ: 37/07-02-1989-Π.Δ. 83-Αρθρο 4

Οι πτυχιούχοι του τμήματος Δημόσιας Υγιεινής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας (ΣΕΥΠ) των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα όπως αυτός ορίζεται από τις διατάξεις που κάθε φορά ισχύουν, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, με τη μελέτη των υγιεινολογικών προβλημάτων, τα οποία λόγω της έκτασης τους ή των χαρακτηριστικών τους δεν δύνανται να αντιμετωπισθούν από μεμονωμένα άτομα. Ασκούν έλεγχο στις ποικίλες συνθήκες και τα αίτια που επηρεάζουν ή βλάπτουν την υγεία του ανθρώπου και καθορίζουν μαζί με άλλους επιστήμονες τους κανόνες προς προαγωγή της υγείας και προφύλαξη της διαταραχής της.
Ειδικότερα οι παραπάνω πτυχιούχοι έχουν δικαίωμα απασχόλησης είτε ως στελέχη υπηρεσιών είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στα εξής αντικείμενα και δραστηριότητες:
1. Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων:
Στις διευθύνσεις υγιεινής για να ασκούν τον υγειονομικό έλεγχο και να συντάσσουν εκθέσεις των πάσης φύσεως επιχειρήσεων των μέσων μεταφοράς της ύδρευσης αποχέτευσης, συλλογής αποκομιδής και διάθεσης απορριμμάτων και υγρών αποβλήτων την καταλληλότητα από άποψη υγιεινής των τροφίμων, ποτών και μεταλλικών νερών, καλλυντικών και απορρυπαντικών, των πηγών προέλευσης αυτών και των υλικών των μέσων και χώρων παραγωγής, επεξεργασίας βιομηχανοποίησης, εμπορίας, συντήρησης, πώλησης και κατανάλωσης αυτών, των σταυλισμών σφαγείων, των κατασκηνώσεων και λουτρικών εγκαταστάσεων.

Στις πάσης φύσεως νοσοκομειακές μονάδες και κέντρα υγείας και στα τμήματα των ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.

Συμμετέχουν: σε επιδημιολογικές έρευνες συνεργαζόμενοι με άλλους επιστήμονες, στην οργάνωση και εκτέλεση οποιουδήποτε υγειονομικού προγράμματος που καταρτίζεται και πραγματοποιείται από αυτό η άλλα υπουργεία ή οργανισμούς και αποσκοπεί στην αντιμετώπιση εκτάκτων υγιεινολογικών αναγκών της χώρας (επιδημίες, σεισμοί, πλημμύρες κ.λ.π.)
2. Υπηρεσίες προστασίας περιβάλλοντος.
3. Στην τοπική αυτοδιοίκηση (ύδρευση, αποχέτευση, αποκομιδή απορριμμάτων, κοιμητήρια κ.λ.π.)
4. Οργανώνουν, διευθύνουν και εκτελούν υπεύθυνα μυοκτονίες, εντομοκτονίες και πάσης φύσεως απολυμάνσεις ασκώντας ελεύθερο επάγγελμα.
5. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να συμμετέχουν σε ομάδες προστασiας του εργασιακού χώρου που έχουν ως σκοπό την υγιεινή και ασφάλεια των εργαζομένων καθώς και σε ομάδες προστασίας των κλειστών πληθυσμών (σχολεία, ιδρύματα, στρατώνες, φυλακές) από επιδημίες και διατύπωσης όρων υγιεινής και ασφάλειας των σχετικών εγκαταστάσεων.
6. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να ασκούν υγειονομικό έλεγχο των αθλητικών εγκαταστάσεων και των όρων υγιεινής διαβίωσης των αθλουμένων.
7. Ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που δεν αναφέρεται παραπάνω και προκύπτει από την εξέλιξη στον τομέα της Δημόσιας Υγιεινής.
Οι πτυχιούχοι του αναφερόμενου τμήματος μπορούν να απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και κατάρτισης σε θέματα Ατομικής-Δημόσιας και Κοινωνικής Υγιεινής, διαφώτισης και υγιεινής περιβάλλοντος σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία. Επίσης μπορούν να απασχοληθούν ως μέλη Ερευνητικών Ομάδων σε θέματα της ειδικότητάς τους.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος ασκούν το επάγγελμα στο πλαίσιο των παραπάνω επαγγελματικών τους δικαιωμάτων μετά την απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Η διάρκεια των σπουδών είναι οκτώ (8) εξάμηνα.

Κατά τη διάρκεια των επτά (7) πρώτων εξαμήνων οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία, φροντιστηριακά μαθήματα για την εμπέδωση των θεωρητικών μαθημάτων και εργαστηριακά μαθήματα για την απόκτηση των εφαρμοσμένων γνώσεων, των δεξιοτήτων και των εμπειριών σε θέματα εφαρμογής Δημόσιας Υγιεινής. Στα πλαίσια των εργαστηριακών μαθημάτων προβλέπονται και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους εφαρμογής υγειονομικού ενδιαφέροντος, για την επιτόπια εκπαίδευση των σπουδαστών, ώστε να αποκτήσουν σαφή αντίληψη των αναγκών και των συνθηκών της άσκησης του επαγγέλματός τους.

Στα γνωστικά αντικείμενα του τμήματος περιλαμβάνονται μαθήματα γενικής υποδομής (όπως Ανατομική, Φυσιολογία, Κοινωνιολογία, Βιοχημεία, Ιατρική Μικροβιολογία κ.α.), ειδικής υποδομής κορμού (όπως Βιομετρία, Επιδημιολογία, Υγιεινή της Διατροφής, Περιβάλλοντος. Ατομική Υγιεινή, Αγωγή Υγείας, Οργάνωση Υπηρεσιών Υγιεινής, κ.α.), και μαθήματα ειδικότητας (όπως Σχολική Υγιεινή, Υγιεινή Επιχειρήσεων Τροφίμων, Υγειονομική Μηχανική, Υγιεινή και Ασφάλεια Εργασίας, Υγιεινή Καταστροφών, Βιομηχανική Ρύπανση, κ.α.).

Η διάρθρωση του διδακτικού προγράμματος είναι κατά τέτοιο τρόπο ώστε οι σπουδαστές να διδάσκονται τα μαθήματα γενικής υποδομής και μετά να εκπαιδεύονται σε ειδικότερα γνωστικά αντικείμενα, με τα μαθήματα ειδικής υποδομής -κορμού, και τέλος να εκπαιδεύονται σε περισσότερο εξειδικευμένα γνωστικά αντικείμενα, με τα μαθήματα της ειδικότητας.

Το τελευταίο εξάμηνο των σπουδών περιλαμβάνει την πρακτική άσκηση στο επάγγελμα και την εκπόνηση πτυχιακής εργασίας, που εξασφαλίζει την εμβάθυνση του τελειοφοίτου του Τμήματος σε ένα σοβαρό επίκαιρο θέμα εφαρμοσμένης έρευνας ή αντικείμενο που έχει άμεση σχέση με την ειδικότητα των σπουδών.

A' ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ
ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ

( *** ) : Υποχρεωτική η επιλογή ενός εκ των δύο ζευγών μαθημάτων

( 1ο ζεύγος : Ρύπανση εσωτερικών χώρων & Βιομηχανική ρύπανση.

2ο ζεύγος: Υγιεινή καταστροφών & Μεθοδολογία έρευνας )

Η' ΕΞΑΜΗΝΟ

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ