635 Οπτικής ΤΕΙ Αθήνας

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση των σπουδαστών ώστε να μπορούν να εφαρμόζουν φακούς επαφής για την διόρθωση των διαθλαστικών ανωμαλιών της όρασης με βάση τη συνταγή του Οφθαλμίατρου. Επιπλέον μαθαίνουν να ασχολούνται με την κατασκευή, επισκευή, ρύθμιση, εφαρμογή και πώληση οπτικών οργάνων.

Η φοίτηση διαρκεί 7 εξάμηνα και ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης. Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές τον χρόνο.

Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν: ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ως υπεύθυνοι σε καταστήματα οπτικών ειδών, σε εργοστάσια κατασκευής ή αντιπροσωπείες οπτικών ειδών, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Γραμμικό Σχέδιο, Ανόργανη Χημεία, Μαθηματικά, Φυσική Ι, Ιστοπαθολογία, Αρχές Πληθυσμιακής Υγιεινής, Πρώτες Βοήθειες.

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Οργανική Χημεία, Φυσική II, Ανατομική Ι, Φυσιολογία Ι, Στοιχεία Δικαίου, Αρχές Κοστολόγησης, Ξένη Γλώσσα Ι.

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Τεχνολογία Υλικών, Ανατομική II, Φυσιολογία II, Τεχνικές Τιμολόγησης, Εργασιακές Σχέσεις, Τεχνική Πωλήσεων, Οργάνωση Καταστήματος -Εργαστηρίου, Γενικές Αρχές Μάρκετινγκ, Αισθητική Προσώπου, Ξένη Γλώσσα II.

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Οπτική Ομματοϋαλίων, Ανατομική Οφθαλμού, Φυσιολογία Οφθαλμού, Τεχνολογία Κρυστάλλων Ι, Οπτικά Όργανα Ι, Κοινωνιολογία, Ξένη Γλώσσα III.

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Κατεργασία Κρυστάλλων Ι, Τεχνολογία Κρυστάλλων II, Οπτικά Όργανα II, Οφθαλμολογία, Δεοντολογία Επαγγέλματος, Ξένη Γλώσσα -Ορολογία.

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Κατεργασία Κρυστάλλων II, Τεχνολογία Κρυστάλλων III, Φακοί Επαφής, Κλινική Άσκηση, Ψυχολογία Διοπτροφόρου, Σεμινάριο Τελειόφοιτων.

7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.