690 Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Αθήνας

Σκοπός του Τμήματος είναι η θεωρητική και η πρακτική κατάρτιση στελεχών εξειδικευμένων σε θέματα αγωγής και φροντίδας βρεφών και νηπίων μέχρι την σχολική ηλικία.

Η διάρκεια σπουδών είναι 7 εξάμηνα (περιλαμβάνεται ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης). Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές τον χρόνο.

Επαγγελματικά δικαιώματα

Π.Δ. 523/1991(Φ.Ε.Κ.203/24-12-91/τ.Α')

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Βρεφονηπιοκομίας ασχολούνται, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες: α) στη μελέτη, οργάνωση και λειτουργία βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, β) στην αγωγή και φροντίδα παιδιών προσχολικής ηλικίας, από δύο μηνών, μέχρι την εγγραφή τους στο δημοτικό σχολείο και γ) στη διδασκαλία και εφαρμογή της βρεφονηπιοκομίας. Έτσι, έχουν δικαίωμα απασχόλησης, είτε ως στελέχη σε κέντρα βρεφών και νηπίων, καθώς και σε νηπιακούς και βρεφικούς σταθμούς του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, εκτός των εκπαιδευτικών κέντρων αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας (νηπιαγωγείο), είτε ως αυτοαπασχολούμενοι σε αντικείμενα και δραστηριότητες, όπως καθορίζονται από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία Δεοντολογία Ι, Παιδαγωγικά Ι, Ψυχολογία Ι, Μουσική Ι, Μουσικοκινητική Αγωγή, Ρυθμική, Τεχνικά. Εποπτικά Μέσα Βρεφονηπιακής Ηλικίας, Παιδική Λογοτεχνία Ι, Κοινωνική Πρόνοια Ι, Κοινωνιολογία Ι, Σωματική Ανάπλαση, Διατροφή Βρεφών, Ανατομία, Ατομική Υγιεινή.

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία II, Παιδαγωγικά II, Ψυχολογία II, Μουσική II, Μουσικοκινητική Αγωγή Ρυθμική II, Τεχνικά Εποπτικά Μέσα Βρεφονηπιακής Ηλικίας II, Παιδική Λογοτεχνία II, Κοινωνική Πρόνοια II, Διαιτητική, Εξ. Παιδιατρική, Πρώτες Βοήθειες, Ξένη Γλώσσα Ι.

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία III, Παιδαγωγικά III, Ψυχολογία III, Μουσική III, Ρυθμική III, Τεχνικά Εποπτικά Μέσα Βρεφονηπιακής Ηλικίας III, Στοιχεία Δικαίου & Κοινωνικής Νομοθεσίας Ι, Παιδιατρική Ι, Στοιχεία Μαιευτικής, Ξένη Γλώσσα II.

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία IV, Παιδαγωγικά IV, Ψυχολογία IV, Μουσική IV, Ρυθμική IV, Τεχνικά Εποπτικά Μέσα Βρεφονηπιακής Ηλικίας IV, Στοιχεία Δικαίου & Κοινωνικής Νομοθεσίας II, Παιδιατρική II, Παιδαγωγική Έρευνα, Ξένη Γλώσσα III.

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία V, Παιδαγωγικά V, Ψυχολογία V, Μουσική V, Ρυθμική V, Τεχνικά Εποπτικά Μέσα Βρεφονηπιακής Ηλικίας V, Οργάνωση & Διοίκηση Βρεφονηπιακών Σταθμών, Παιδοψυχιατρική, Ξένη Γλώσσα -Ορολογία.

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Βρεφονηπιοκομία VI, Παιδαγωγικά VI, Ψυχολογία VI, Μουσική VI, Ρυθμική VI, Οικολογία, Διαχείριση Βρεφονηπιακών Σταθμών, Κοινωνιολογία VI, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.

7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Υποχρεωτικά Μαθήματα

Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.