710 Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης ΤΕΙ Ηπείρου (Άρτα)

Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου καλύπτει, τα γνωστικά αντικείμενα της Πληροφορικής των Τηλεπικοινωνιών και της Διοίκησης με εξειδίκευση τις εφαρμογές στη Διοίκηση των Πληροφοριακών Συστημάτων Διοίκησης, Δικτύων Η/Υ και Τηλεματικής.

Το Τμήμα Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης έχει ως αποστολή να προάγει την ανάπτυξη και τη μετάδοση των γνώσεων στην τεχνολογία και την επιστήμη που περιλαμβάνει το παραπάνω γνωστικό αντικείμενο, με την διδασκαλία και την εφαρμοσμένη έρευνα και να παρέχει στους σπουδαστές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση και κατάρτισή τους και την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

Περιγραφή Πτυχιούχου

Με την ολοκλήρωση των σπουδών του, ο απόφοιτος του Τμήματος ανακηρύσσεται «Πτυχιούχος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης», διαθέτει δε τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να μπορεί να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος είτε ως στέλεχος επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενος. Ειδικότερα ο πτυχιούχος του Τμήματος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης:

Σχεδιάζει, μελετά και προβαίνει στην εγκατάσταση επικοινωνιακών συστημάτων
Εφαρμόζει τηλεπικοινωνιακά δίκτυα Η/Υ
Εφαρμόζει πληροφοριακά συστήματα διοίκησης
Αναπτύσσει λογισμικό
Διεξάγει εφαρμοσμένη έρευνα

Τα προτεινόμενα από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων Επαγγελματικά Δικαιώματα των πτυχιούχων του Τμήματος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ΤΕΙ έχουν ως εξής:

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης των ΤΕΙ, από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου, με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις τους έχουν δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, είτε αυτοδύναμα είτε συνεργαζόμενοι με άλλους επιστήμονες. Η άσκηση του επαγγέλματος τους δύναται να σχετίζεται με την:

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
Αναλύουν, μελετούν προβλήματα μηχανογραφικών αναγκών για τη διοικητική υποστήριξη επιχειρήσεων και οργανισμών και σχεδιάζουν λύσεις πληροφοριακών συστημάτων.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ (ΤΗΛ)ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Αναλύουν και μελετούν προβλήματα επικοινωνιών σχετικά με τη μεταγωγή και μετάδοση πολυμεσικής πληροφορίας και σχεδιάζουν λύσεις τηλεπικοινωνιακών συστημάτων και υπηρεσιών καθώς και τρόπους πρόσβασης σε τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες που παρέχονται από τρίτους.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ (ΤΗΛ)ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ Η /ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Απασχολούνται σε θέσεις διαχειριστών (τηλ)επικοινωνιακών δικτύων ή /και δικτύων Η/Υ, φροντίζοντας για την καλή και ασφαλή λειτουργία των συστημάτων.

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ
Σχεδιάζουν, αναπτύσσουν, δοκιμάζουν, εγκαθιστούν και συντηρούν (εξ ολοκλήρου ή εν μέρει) λογισμικό εφαρμογών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, του Ηλεκτρονικού Εμπορίου, της Τηλεματικής και των Πολυμέσων.

Οι πτυχιούχοι του τμήματος έχουν δικαίωμα:

Εργασίας σε όλες τις βαθμίδες της δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία.
Μελέτης, έρευνας σχεδιασμού και εφαρμογής της τεχνολογίας της πληροφορικής, των (τηλ)επικοινωνιών και των πολυμέσων.
Εξέλιξη μέσα στην διοικητική και τεχνική ιεραρχία τη σχετική με τους τομείς που καλύπτονται από το γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους όπως οι άλλο πτυχιούχοι της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Ασκησης κάθε άλλης δραστηριότητας που εμφανίζεται με την εξέλιξη της επιστήμης και της τεχνολογίας και που καλύπτονται από το γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους.
ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟΥ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

Η διάρκεια σπουδών είναι 8 εξάμηνα (περιλαμβάνεται ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης). Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ