820 Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων ΣΙΡ

Ολόκληρη η προκήρυξη των θέσεων

Αν δεν έχεις τον Acrobat Reader κάνε click στο εικονίδιο και στο παράθυρο που θα ανοίξει διάλεξε "Ανοιγμα"

ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Η Σχολή αποτελεί σύγχρονη και αρτιότατα οργανωμένη εκπαιδευτική μονάδα και ενισχύει το μεταφορικό έργο της Πολεμικής Αεροπορίας με εξειδικευμένα στελέχη, που χειρίζονται κατά τρόπο υπεύθυνο ως πληρώματα τα Ραδιοναυτιλιακά Συστήματα και γνωρίζουν την αεροναυτιλιακή επιστήμη που είναι απαραίτητη για την ασφαλή και ακριβή πορεία των Αεροσκαφών.

Οι 50 πρώτοι Ναυτίλοι - Βομβαρδιστές και Ασυρματιστές αποφοίτησαν από τη Σχολή Ναυτιλίας της Νοτίου Ροδεσίας από το 1942 έως το 1950.

Η Σχολή από το 1951 λειτουργεί κατά τα πρότυπα των αντιστοίχων ξένων Σχολών και παρέδωσε στην Αεροπορία αξιόλογους Ραδιοναυτίλους και ασυρματιστές, από δε το 1977 Ραδιοναυτίλους.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Η Σχολή δίνει μόνο μία ειδικότητα: Ραδιοναυτίλων.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η κατάταξη των νέων μαθητών στην πρώτη τάξη της Σχολής ΣΙΡ γίνεται όταν οι ανάγκες της Πολεμικής Αεροπορίας το επιβάλλουν και ύστερα από διαγωνισμό που διενεργείται μέσω των γενικών εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας.

Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι ηλικίας μεταξύ 17 και 21 ετών και να κατέχουν απολυτήριο Λυκείου ή να είναι κάτοχοι τίτλου σπουδών που να τους επιτρέπει να συμμετάσχουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για την εισαγωγή τους στα Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας.

Επιπλέον οι υποψήφιοι υφίστανται προκαταρκτικές εξετάσεις, δηλαδή λεπτομερή υγειονομική, αθλητική και ψυχοτεχνική εξέταση, οι οποίες διενεργούνται μετά από τις γενικές εξετάσεις του Υπουργείου Παιδείας από το Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά καθορίζονται κάθε έτος στην εγκύκλιο που εκδίδεται από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής άμυνας.
Οι επιτυχόντες στη Σχολή καλούνται συνήθως να παρουσιασθούν το δεύτερο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Οι Δόκιμοι σε διάστημα μέχρι 45 ημερών συνεχούς παραμονής στη Σχολή και αφού ολοκληρωθεί η Βασική Στρατιωτική Εκπαίδευση δίνουν τον προβλεπόμενο όρκο και ακολουθούν το πρόγραμμα που προβλέπεται.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η εκπαίδευση συνίσταται στην παροχή γνώσεων ανωτέρου επιπέδου, καθώς και κατάλληλη Στρατιωτική Διαπαιδαγώγηση. Διακρίνεται σε Στρατιωτική, Ακαδημαϊκή, Αθλητική και Πτητική:

α. Στρατιωτική: Αποτελεί τα θεμέλια για τη δημιουργία αξιόμαχων υπαξιωματικών της Π.Α.

β. Ακαδημαϊκή για την απόκτηση του μορφωτικού υποβάθρου που είναι απαραίτητο για τη δημιουργία ικανών Ραδιοναυτίλων.

γ. Αθλητική: Για τη διατήρηση της σωστής σωματικής κατάστασης των μαθητών.

δ. Πτητική: Δημιουργεί τις βάσεις για ταχεία αξιοποίηση των μαθητών μετά την αποφοίτησή τους, στα νέα σύγχρονα μεταφορικά αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας. Η πτητική εκπαίδευση των μαθητών αρχίζει στο Β' εξάμηνο του Α' έτους και συνεχίζεται σε ολόκληρο το Β' έτος. Η πτητική εκπαίδευση συντελείται με τη μορφή ασκήσεων υποτύπωσης (σχεδίασης δρομολογίων) στην τάξη και η Εκπαίδευση Αέρος με το ειδικά διαμορφωμένο αεροσκάφος C-130H.

ΕΞΕΛΙΞΗ

Η αποφοίτηση των μαθητών γίνεται περίπου το μήνα Σεπτέμβριο κάθε έτους.

Οι νέοι υπαξιωματικοί έχουν όλα τα πνευματικά και ηθικά εφόδια, καθώς και τα ουσιαστικά προσόντα για να υπηρετήσουν την Αεροπορία και να εξελιχθούν μέχρι τις μεγαλύτερες βαθμίδες της ιεραρχίας.